Záplava odpadků v Letňanech

Při procházkách v Letňanech u lesoparku se naskýtá smutný pohled: na mnoha místech se válí odpadky, s nimiž si pohrává vítr a posouvá je dál a dál. Mohou za to sami obyvatelé, kteří neváhají (papírový, plastový atd.) odpad ledabyle odložit vedle plné popelnice, popř. jej „jakoby“ dát do popelnice, která je však už plná, takže ve výsledku je odpad uložen volně. Rovněž developeři mají přístup k odpadům laxní – obaly od stavebních materiálů jsou zafoukané všude možně.

MČ Letňany se k tématu nedávno dvakrát vyjadřovala na diskusním fóru

Jaké jsou postoje MČ Letňany? Podle mého názoru:

  • Když občan na nepořádek upozorní, MČ Letňany většinou odpoví, že zjedná nápravu.
  • MČ Letňany ale také umí nepořádek přehlížet, když např. vypravila kontrolní hlídku, která nepořádek neviděla (stavební materiál u Letňanských zahrad a projektu U Lesoparku), ačkoliv tam samozřejmě byl ve velkém množství.
  • MČ Letňany také ráda neustále opakuje, že obyvatelé jsou neukáznění (a že si za to tedy mohou sami).
  • MČ Letňany také upozorňuje, že úklid např. okolo zastávek není její starostí, ale že nakonec i tam nakonec uklízí.

Výčet není kompletní, udělejte si obrázek sami na diskusním fóru, z něhož prezentuji úryvky:

Bylo by možno využít ke sběru odpadků nezaměstnané?
Vladislav Gerhard: Ano občané jsou neukáznění, a proto se všude válí plno odpadků. Výpomoc přes Úřad práce jsme řešili a po vyhodnocení konstatovali, že by to pro nás znamenalo mimo další administrativy dalšího pracovníka, který by na tyto osoby dohlížel (stejně jako v jiných městech).
Kdo má na starosti úklid okolo kontejnerů na tříděný odpad, který se už možná měsíc válí na rohu ulice Letovská u nového domu?
Jana Pandadisová: Úklid okolí sběrných nádob provádí svozová společnost, chodníky a komunikace uklízí vlastník, v tomto případě MČ Praha 18. Vaše stížnost bude postoupena na odbor hospodářské správy a investic, která úklid zajistí.
Velké igelity ze stavby prodejny LIDL jsou dokonce na větvích okolních stromů, u chodníku na kolonce se povaluje odpad všeho druhu.
Vladislav Gerhard: Byl jsem se na místě podívat a na stavbě je cca polovina nepořádku. Zbytek je na neukázněných občanech. Nicméně nápravu zjednáme.
Je možné zažádat o ohrazení a zastřešení kontejnerů na tříděný odpad?
Jana Pandadisová: Provoz nádob na separovaný odpad je hrazen z rozpočtu hl. m. Prahy, nikoli městské části. Stanoviště nelze zastřešit, při svozu skla se používá hydraulická ruka, kterou se zvon ze stanoviště zvedá, což by zastřešení znemožnilo. Většina stanovišť separovaného odpadu není umístěna ani v ohrazení, právě z těchto důvodů snadnější manipulace s nádobami.
Kolem probíhajících staveb Central Group (Letňanské zahrady) a projektu U lesoparku dochází k relativně silnému znečištění obalovými materiály. Jde zjevně o stavební odpad.
  • Ing. Ryčl (3. 1. 2018 , MČ Letňany): Na základě podnětu byla provedena dne 2. 1. 2018 stavební úřadem kontrolní prohlídka obou lokalit, kde v těsném okolí stavby nebyly nalezeny žádné odpady, které by mohly být z prováděné výstavby. Vzhledem k tomu, že bohužel skutečně nelze určit původce znečištění, proto byli osloveni zástupci obou projektů (investoři p. Dvořák a Central Group) a upozorněni na správné nakládání s odpadem, aby při nepříznivých podmínkách nedocházelo k znečištění okolí stavby. Dále bylo přislíbeno zjednání nápravy, formou úklidu lokality v co nejkratší době.
  • Obyvatel Letňan (3. 1. 2018): V okolí je skutečně obrovské množství odpadu ze stavby (…). Mohu poslat fotky, protože toto opravdu kontrolní hlídka přehlédnout nemohla. (…) Prosím můžete investory upozornit na tyto části za stavbou a zkontrolovat je?
  • Ing. Václav Ryčl (5. 1. 2018 , MČ Letňany): Investory upozorníme a následně provedeme kontrolní prohlídky
Dobrý den. Prosíme o sdělení jaká organizace a jak často provádí úklid v Letňanech (harmonogram + mapa) zejména v okolí komunikací, jako jsou např. Tupolevova, Veselská, Beranových apod.? Všude se povalují odpadky, nejvíce je jich v okolí autobusové zastávky Tupolevova u OC Letňany, Fryčovická, Dobratická, Staré Letňany (jen kousek od radnice), Krausova, Křivoklátská 527, poliklinika Frydecká, a mnoho dalších míst. Bude-li to pokračovat stejným tempem, budeme se tu cítit jako na skládce.
Místa, která uvádíte, jsou převážně ve správě hl. m. Prahy a jím řízených organizací jako TSK, Dopravní podnik apod. Pro nás je to nekonečný boj s těmito organizacemi a většinou když nereagují na naše urgence, tak to uklidí naše technická skupina. Takže nejde o ignoraci, ale o neplnění povinností organizací, které mají své pozemky spravovat s péčí rádného hospodáře, v případě zastávek u NC Letňany o neukázněnost návštěvníků Letňan a v ostatních případech zpravidla o neukázněnost samotných obyvatel Letňan. Stejná situace je v uklízení psích exkrementů.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s